متن پیام

لطفا منتظر بمانید ...

تکنیک cut-out در دنیای فشن

تکنیک cut-out در دنیای فشن

در دنیای مد و فشن اصطلاحات زیادی وجود دارد که شاید بسیاری از ما اطلاعاتی در مورد آن نداشته باشیم. نمونه این موارد تکنیک کات اوت یا cut-out است که در این مطلب قصد داریم به آن بپردازیم. سبکی که امروزه در طراحی لباس بسیار پرکاربرد بوده و باعث ایجاد تقویت ایده پردازی و خلاقیت بالا در استایل نهایی لباس‌ها می‌شود. هر طراح لباسی این سبک را می‌شناسد و در طول تجربه کاری خود از آن استفاده کرده است. اغلب طراحان بر این باورند که یکی از دشوارترین سبک‌های طراحی لباس، کات اوت است. چرا که لباس‌های این سبک، باید با دقت بالایی طراحی و دوخته شوند.

دید کلی در سبک کات اوت چیست؟

در این سبک، طراح با توجه به سلیقه خود و آنچه که در ذهنش دارد، در نهایت بخش‌هایی از لباس را برش می‌دهد که هر کدام دارای اشکال خاصی هستند. سپس بر اساس این برش‌های ایجاد شده، برای طراحی لباس ایده‌پردازی می‌کند.

این روش طراحی ریسک بالایی دارد و باید با تفکر بالا در مورد آن تصمیم گیری شود. در واقع فضای خالی و برشی که در لباس ایجاد می‌شود بر اساس اشکال هندسی مختلفی بوده و برای ایجاد آنها باید طراح، قدرت تجسم بالایی داشته باشد. شاید به همین دلیل است که یک فرد مبتدی در زمینه طراحی لباس نمی‌تواند یک ایده جذاب و متفاوت را در روش cut-out داشته باشد.

بهترین طراحان سبک کات اوت

در دنیای مد و فشن طراحان معروف وجود دارند که سبک کات اوت را با بهترین حالت خود انجام می‌دهند. ویکتور و رلف که احتمالا آنها را در صنعت مد و پوشاک بشناسید. ویکتور و رلف در زمان تحصیل خود در رشته طراحی لباس در آکادمی به نام آرنهم با هم آشنا شدند و در پایان تحیل کار خود را در عرصه مد و پوشاک آغاز نمودند. در سال ۱۹۹۳ بود که این دو طراح خانه مد ویکتور و رلف را راه اندازی کرده و مجموعه بی‌نظیری از لباس‌های خود را وارد بازار کردند. لباس‌هایی متفاوت نسبت به آنچه که تا کنون در دنیا مد وجود داشت، باعث شد تا نظر افراد زیادی به سمت این دو طراح جلب شود.

چه مواردی در تکنیک کات اوت اهمیت دارد؟

طراحی لباس به سبک کات اوت

اکنون با تکنیک cut-out در دنیای مد و فشن آشنا شدید. اگر یک طراح هستید و قصد دارید این تکنیک را وارد کار خود کنید، بهتر است چند نکته زیر را در نظر داشته باشید:

نقش رنگ را در طراحی کات اوت فراموش نکنید…

اولین و مهمترین فاکتور در طراحی کات اوت، رنگ پارچه است. روشن یا تیره بودن و براق یا مات بودن یک رنگ برای طراحی این سبک از لباس‌ها بسیار مهم است. در تکنیک کات اوت قسمت‌هایی از بدن بدون پوشش است و برای جلوه بیشتر باید رنگ انتخاب شده تضاد مناسبی را با رنگ پوست بدن داشته باشد.

همچنین باید از ویژگی‌های هر رنگ نیز در طراحی برای فردی خاص استفاده کنید. به عنوان مثال رنگ تیره باعث لاغری و روشن‌تر شدن پوست می‌شود. رنگ روشن باعث بزرگتر نشان دادن لباس می‌شود. با توجه به این موارد، می‌توانید از رنگ‌هایی استفاده کنید که جلوه بیشتری را در طرح نهایی داشته باشد. اغلب طراحان برای تکنیک کات اوت از طیف رنگ‌های قهوه‌ای، قرمز و طوسی استفاده می‌کنند.

نوع پارچه را سفت و ضخیم انتخاب کنید…

انتخاب نوع پارچه نیز در این تکنیک اهمیت دارد. بهترین مدل پارچه آن‌هایی است که ضخیم و سفت باشند و محکم روی بدن بایستند. پس از برش دادن لباس، بافت آن نباید از هم باز شود. بهتر است از پارچه‌هایی استفاده کنید که شکل ظاهری آنها سفت است. همچنین باید ساده و تک رنگ باشند تا بخش‌های کات شده به خوبی در لباس مشخص شود. از میان این پارچه‌ها می‌توانیم به نیت ور اشاره کنیم. نوع پارچه قدرت تجسم و خلاقیت افراد را بیشتر خواهد کرد.

به فرم بدن توجه کنید…

مطمئنا هر فردی تمایل دارد تا لباسی که تهیه می‌کند دقیقا با بدنش متناسب باشد. یک طراح، این موضوع را می‌داند و در هنگام دوخت لباس برای فردی خاص آن را در نظر می‌گیرد. اشکال مختلف بدن شامل مثلثی، ساعت شنی، مربعی و … است و برای هر کدام، تکنیک کات اوت با فرم متفاوتی اجرا می‌شود. در واقع طراح لباس می‌داند با توجه به هر بدن، در کدام قسمت برش را ایجاد کند. به عنوان مثال برای اندام‌های ساعت شنی بهترین مکان برای برش روی کمر بوده و باعث لاغرتر نشان دادن می‌شود. برای افرادی که اندامی سیبی دارند، این برش روی یقه لباس است.

تعادل و ریتم را رعایت کنید…

نکته دیگری که در زمان اجرای این تکنیک باید مورد توجه قرار گیرد، تعادل و ریتم لباس است. مطمئنا تمام عناصر در لباس باید در یک سطح باشند. این مدل لباس برای مدل‌های بلند و پوشیده انتخاب خوبی است، اگر بخش بالایی لباس پوشیده باشد این تکنیک در یقه نمی‌تواند اجرا شود. بنابراین یک طراح با تجربه، اصول تقارن را در طراحی این سبک به خوبی می‌داند، تا در نهایت با توجه به موقعیت و مدل لباس، برش را در قسمتی قرار دهد که بیشترین جلوه را داشته باشد.

خطوط طراحی را فراموش نکنید…

آخرین مورد در این تکنیک مربوط به خطوط طراحی است. در واقع این خطوط باعث می‌شوند تا یک لباس جذابیت بیشتری را پیدا کند. مانند خط کمر، گردن، ساق پا و … که باعث جلب توجه بیشتر خواهد شد. خطوط در طراحی لباس از نظر استراتژیکی باعث ایجاد دیدی متفاوت می‌شوند.

خرید از فروشگاه اینترنتی تیاریس

 

طراحی لباس cut-out

این مطلب اشاره‌ای کوتاه به تکنیک cut-out بود که مدل‌های مختلفی از لباس‌های طراحی شده توسط آن را حتی در کمد لباس خودتان نیز دیده‌اید. ایده‌ای که طراحان مختلف برای این تکنیک دارند، متفاوت است و باعث ایجاد طرح‌های مختلف خواهد شد و نتیجه همان چیزی می‌شود که ما در فروشگاه‌های مختلف می‌بینیم. این تکنیک چند سالی است که به ترند روز جامعه تبدیل شده است.

مقالات مرتبط