متن پیام

لطفا منتظر بمانید ...

اسلیپر فانتزی پاپوش گرم، راحت و زیبایی است که شاید هنوز نمی‌دانید چقدر لازمش دارید. یک اسلیپر زیبا می‌تواند انگیزه از خواب بیدار شدنتان باشد. فکر اینکه صبح زود اسلیپرهای نرم و راحت خود را بپوشید، صبحانه آماده کنید و برای خود یک فنجان قهوه داغ بریزید می‌تواند برای بسیاری از شماها وسوسه‌انگیز باشد. به همین دلیل احتمالاً مشتاقید بدانید که اسلیپر چیست.

اسلیپر، پاپوش گرم‌، نرم و راحتی است که اغلب اوقات در خانه کاربرد دارد و کمتر کسی موقع بیرون رفتن آن را به پا می‌کند. اسلیپر در انواع شکل‌ها، جنس‌ها، طرح‌ و رنگ‌ در بازار قابل تهیه است. بیشتر اسلیپرهایی که به‌طورمعمول در خانه‌ها دیده می‌شوند به‌صورت دمپایی است. اما امروزه اسلیپرها به‌صورت بوت یا چکمه هم تولید می‌شوند. ازآنجایی‌که اسلیپر برای راحتی شما طراحی شده­ است بنابراین بیشتر به شکل دمپایی تولید می‌شود تا پوشیدن و درآوردن آن راحت باشد.

اگر شما نیز مجذوب این پاپوش‌های دوست‌داشتنی شده‌اید، در ادامه مطلب به موارد جالب و جذاب بیشتری اشاره کرده‌ایم که می‌تواند موردتوجهتان قرار بگیرد.

اسلیپر فانتزی از کجا آمده است؟

اولین جایی که به کفش اسلیپر اشاره شده در نوشته‌هایی است که قدمت آن به قرن ۱۲ میلادی برمی‌گردد. نویسندة این متن‌ها یک افسر نظامی است که در منطقة ویتنام امروزی، کفش‌های نرمی را دیده بود که مردم آن منطقه به پا داشتند. به گفته این افسر نظامی، آن کفش‌ها از ابریشم نرم و با دوخت بسیار ظریف ساخته شده بودند. دارای یک‌بند بودند که بین دو انگشت اول قرار می‌گرفت، درست شبیه به دمپایی‌های امروزی. در حال حاضر نمونه‌هایی از این کفش‌ها در موزه‌های سراسر جهان قابل بازدید هستند.

اسلیپرها در طول تاریخ همیشه دوست‌داشتنی و گرم­ونرم نبودند و به‌منظور راحتی استفاده نمی‌شدند. در حرم‌سراهای عربی، زنان را مجبور به پوشیدن اسلیپرهایی با کف صاف و صیقلی می‌کردند تا اگر تصمیم به فرار گرفتند نتوانند خیلی دور بروند. در دنیای غرب برای اولین‌بار در قرن چهاردهم از اسلیپر نام برده شد. این کفش‌ها در آن زمان بین طبقه اشراف اروپایی بسیار محبوب بودند. در اوایل قرن شانزدهم تمام اعیان‌نشین‌های اروپا، چه مرد و چه زن، اسلیپر به پا داشتند. این کفش‌ها از ابریشم و مخمل ساخته شده بودند. در نتیجه برای همه و در همه جا اسلیپرها جذاب و دوست­داشتنی نبودند. در جایی از دنیا وسیله­ای برای ایجاد درد و در جایی دیگر وسیله­ای برای آسودگی اشراف شناخته می­شدند.

هنری هشتم، پادشاه انگلستان اسلیپرهایی از جنس خز قاقم می‌پوشید. رگه‌هایی از طلا در میان آن بافته شده بود و جنس کفه آن از مرغوب‌ترین چرم آن زمان ساخته می‌شد. در دورة ویکتوریایی نیز این دمپایی‌های نرم و مخملی آن‌قدر زیبا طراحی می‌شدند که مردم پوشیدن آن را حتی در مهمانی‌های مجلل شام مناسب می‌دانستند. در قرن بیستم اسلیپر فانتزی به‌عنوان یک آیتم راحتی و خانگی در میان تمام مردم اروپا عادی شده بود و تنها منحصر به افراد ثروتمند تلقی نمی‌شد.

اسلیپر دوره ویکتوریایی

انواع اسلیپرهای فانتزی کدم‌اند؟

امروزه اسلیپرها در طیف وسیعی از استایل‌ها عرضه می‌شوند و به‌عنوان کفش‌های مناسب داخل خانه به فروش می‌روند. انواع اسلیپر‌ها عبارت‌اند از:

  • اسلیپرهای فانتزی کلاسیک
  • اسلیپر پشت بسته
  • موکاسین
  • اسلیپر مدرن
  • اسلیپر جورابی

اسلیپر فانتزی کلاسیک

این نوع اسلیپر محبوب‌ترین نوع دمپایی روفرشی در سراسر جهان است. پوشیدن این دمپایی‌ها آسان است و به‌راحتی در می‌آیند. از همه مهم‌تر حس راحتی نیز دارند. این دمپایی‌ها از قسمت جلو پوشیده هستند اما پاشنه پا با پارچه­ای پوشیده نمی‌شود.

بیشتر این اسلیپرها کفه نرم و بدون عاج دارند که بدون شک برای پوشیدن در داخل خانه طراحی شده است. آن‌ها به‌خصوص محبوب‌ترین انتخاب در میان خانم‌ها هستند و در طرح‌ها و استایل‌‌های متنوع در بازار دیده می‌شوند.

اسلیپر پشت بسته

اسلیپر پشت بسته شباهت زیادی به نوع کلاسیک دارد که پیش‌تر در مورد آن توضیح دادیم. همان‌طور که از نام آن پیداست، در این نوع طراحی پاشنه پا توسط اسلیپر پوشیده می‌شود و پا را بهتر ساپورت می‌کند. اگر پاهایتان خیلی یخ می‌کند یا خانه‌تان همیشه سرد است این نوع اسلیپر فانتزی به‌خوبی نیازهای شما را پاسخ می‌دهد.

اما در تمام اسلیپرهای پشت بسته کفی نرم وجود ندارد و برخی کفی سفت‌تر و متراکم‌تری را برای افزایش اصطکاک ترجیح می‌دهند. بنابراین اگر کاشی و پارکت خانه‌تان لیز است به دنبال اسلیپرهایی با کفی سفت باشید. اسلیپرهای پشت بسته هم برای مردان و هم برای زنان مناسب هستند. اما مردان این نوع دمپایی روفرشی را نسبت به نوع کلاسیک آن ترجیح می‌دهند.

اسلیپر پشت بسته

اسلیپر موکاسین

یکی دیگر از انواع اسلیپر فانتزی همین نوع است. طرح اولیه اسلیپرهای موکاسین را از پاپوش‌های سنتی بومیان آمریکا گرفته‌اند. این اسلیپرها در قرن بیستم برای مردم گزینه‌ای جالب‌توجه بودند اما به‌مرور از مد افتادند. امروزه این نوع کفش‌های راحتی، تجدید حیات شده‌اند و محبوبیت ازدست‌رفته خود را مجدد بازیافته­اند. به‌خصوص مردان جوانی که علاقه‌مند به مد و فشن هستند از طرفداران این اسلیپر محسوب می­شوند.

اسلیپر موکاسین بیشتر شبیه به کفش‌های استاندارد بیرون خانه است. رویه و کفه آن از متریال‌های محکم‌تر و بادوام‌تری نسبت به اسلیپرهای نرم و راحت ساخته شده است. این کفش‌ها در رنگ‌ها و جنس‌های متنوع قابل تهیه هستند. البته چرم و جیر رایج‌ترین متریالی است که در ساخت اسلیپر موکاسین از آن استفاده می‌کنند.

اسلیپر مدرن

اسلیپر فانتزی مدرن دمپایی‌های جدید، رنگارنگ و دوست‌داشتنی‌ای هستند که طیف وسیعی از طرح‌ها و رنگ‌های موجود در استایل‌ها را در بر می‌گیرند. شما می‌توانید اسلیپر مدرن و فانتزی خود را با طرح شخصیت محبوب کارتونی و یا حیوانات بامزه موردعلاقه‌تان تهیه کنید. آن‌ها از نوع اسلیپرهایی هستند که مردم در غرب برای کریسمس به یکدیگر هدیه می‌دهند.

اسلیپر مدرن گزینه‌ای نیست که مردم برای بیرون رفتن از خانه آن را بپوشند. اما گروهی از پیروان صنعت مد در چین و ژاپن اخیراً به این نتیجه رسیده‌اند که انجام این کار می‌تواند جالب باشد. امروزه دیدن نوجوانان و حتی خانم‌ها با اسلیپر فانتزی طرح Hello Kitty امر چندان عجیبی به نظر نمی‌رسد. حتی برخی از خانم‌های بانفوذ شرکت‌های آسیایی با ادعای اینکه حق دارند همیشه احساس راحتی کنند آن‌ها را در محل کار به پا می‌کنند.

اسلیپر جورابی

همان‌طور که از نامش پیداست، این اسلیپرها به شکل جوراب هستند. آن‌ها به شکل جوراب پوشیده می‌شوند و از همان متریالی ساخته‌شده‌اند که جوراب را با آن می‌سازند. اما اسلیپرهای جورابی نسبت به جوراب‌های معمولی ضخیم‌تر و بادوام‌تر هستند و کفه آن­ها شباهت بیشتری به کفه سایر اسلیپرها دارد. برخی افراد دوست دارند این اسلیپرها را موقع خواب هم به پا داشته باشند به این خاطر که اسلیپرهای جورابی بسیار گرم و راحت هستند.

اسلیپر جورابی

فواید پوشیدن اسلیپر چیست؟

دلایل متعددی وجود دارد که مردم سراسر جهان به پوشیدن اسلیپر فانتزی در خانه علاقه نشان می‌دهند. بسیاری از این دلایل مربوط به نگه‌داری درست از فضای خانه و پارکت و سرامیک است تا راحتی شخصی. در ادامه به بررسی برخی از دلایل رایج در مورد راحتی اسلیپرها می­پردازیم:

  • محافظت از کف‌‌پوش خانه
  • محافظت از پا
  • سلامتی عمومی بدن
  • راحتی

محافظت از کف‌‌پوش خانه

برخی افراد، به‌خصوص در کشورهای غربی، برای پوشاندن کف خانه خود هزینه نمی‌کنند. علاوه‌برآن، برخی بر این باورند که فرش و موکت آلودگی‌‌ها و گردوغبار را به خود جذب می‌کند و جارو کردن آن کار پر زحمتی است. بنابراین به باور آن‌ها، پرداخت هزینه‌های بیشتر برای سرامیک و پارکت‌های مقاوم در برابر آلودگی به‌صرفه‌تر است. اما تردد در فضای خانه با کفش‌های بیرون می‌تواند در طولانی مدت آسیب زیادی را حتی به باکیفیت‌ترین و گران‌ترین کف‌پوش‌های خانه تحمیل کند.

به همین دلیل بسیاری از مردم بر این باورند که پوشیدن اسلیپر فانتزی گزینه مناسبی در خانه است. این اسلیپرها مانند کفش­ها آلودگی بیرون را به خانه نمی­آورند. همچنین ازآنجایی‌که کفة اسلیپرها بسیار نرم است آسیبی به کف­پوش­های خانه وارد نمی­کند.

خرید انواع کیف و کفش از فروشگاه اینترنتی تیاریس

محافظت از پا

حتی اگر به طور مرتب خانه‌تان را جارو کنید، چیزهایی ممکن است روی زمین وجود داشته باشند که به کف پا آسیب برسانند. لگوهایی که خردسالان خانه بر روی زمین ریخته‌اند، خرده شیشه و سوزن‌هایی که از چشم پنهان‌اند. تمام این موارد باعث شده­اند که افراد به دنبال راحتی و آسودگی خود باشند. به همین دلیل اسلیپرها گزینه مناسبی هستند.

سلامتی عمومی بدن

کارشناسان توصیه می‌کنند که در هوای سرد تا جای ممکن بدن خود و به‌خصوص کف پاها را بپوشانید. یک اسلیپر فانتزی و جذاب به‌خوبی گرما را در تمام بدن به دام می‌اندازند و تمام بدن شما را گرم نگه می‌دارند. اگر به‌جای بالابردن درجه وسایل گرمایشی خانه لباس گرم بپوشید و پاهای خود را گرم نگه‌دارید، هزینه‌های مصرف انرژی را به طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهید.

راحتی

در آخر یک روز سخت و طولانی که پاهایتان ساعت‌‌ها در کفش‌های سفت بیرون بوده‌اند پوشیدن اسلیپر یک نجات‌دهنده واقعی است. هنگامی که پاهایتان خسته و ورم‌کرده است و حتی کمی درد در آن‌ها احساس می‌کنید، یک جفت اسلیپر گرم­ونرم به دادتان می‌رسد.

پس از یک روز سخت کاری، قطعاً هیچ چیزی نمی‌خواهید به‌غیراز آنکه وقتی به خانه می‌رسید در نهایت راحتی و آسایش باشید. هیچ‌چیز تسلی‌بخش‌تر از این نیست که پس از دوش گرفتن، اسلیپر راحت و زیبای خود را بپوشید و خود را به یک لیوان چای مهمان کنید.

سخن پایانی

اسلیپر فانتزی آیتمی زیبا و دوست‌داشتنی است که شاید اکثر افراد در مورد کاربردهای آن آگاهی نداشته باشند. اسلیپرها از گذشته موردعلاقه اشراف و افراد ثروتمند بوده‌اند و به مرور زمان به عضو ثابت هر خانه‌ای تبدیل شدند. این پاپوش‌ها در طرح‌ها و استایل‌‌های متنوع به بازار عرضه می‌شوند پس شک نداشته باشید که می­توانید اسلیپر زنانه موردعلاقه خود را به راحتی از تیاریس خریداری کنید.

 

مقالات مرتبط