متن پیام

لطفا منتظر بمانید ...

یک جمله معروف هست که می‌گوید پا قلب دوم شماست. این جمله اهمیت مراقبت از پاها را نشان می‌دهد؛ بنابراین پوشیدن کفشی که مناسب پا باشد بسیار اهمیت دارد. در غیر این صورت مشکلات و عوارضی برای سلامتی بدن به خصوص پا‌ها، زانو، کمر و ستون فقرات ایجاد می‌شود.
در این مقاله قرار است به بررسی تأثیر کفش نامناسب برای سلامتی بدن بپردازیم و بگوییم که یک کفش نامناسب چگونه می‌تواند در ایجاد این تأثیرات نقش داشته باشد. در آخر تعدادی از کفش‌های نامناسب را به شما معرفی می‌کنیم تا بهتر بتوانید یک کفش استاندارد و مناسب پا را انتخاب و خریداری کنید.

عوارض پوشیدن کفش نامناسب

پوشیدن کفش نامناسب می‌تواند سلامتی بدن را در کوتاه مدت و بلند مدت تهدید کند؛ بنابراین انتخاب یک کفش مناسب از ضروری‌ترین کار‌هایی است که می‌توانید برای سلامت جسمانی به خصوص مراقبت پا‌های خود انجام دهید. در ادامه تأثیر کفش نامناسب برای سلامتی بدن بررسی می‌کنیم.

 

همان‌طور که گفتیم بعضی پیامد‌های عدم انتخاب کفش مناسب، کوتاه مدت بوده و در همان زمان کوتاه در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می‌کنند و بعضی دیگر تاثیرات بلند مدت محسوب میشود. احساس ناراحتی و درد در کف پا، میخچه، قارچ و مشکلاتی برای ناخن، از جمله این پیامد ها است.

احساس ناراحتی و درد در ناحیه پا

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که به خاطر استفاده از کفش‌هایی که طراحی مناسبی ندارند دچار درد در انگشتان، کف و مچ پا و دیگر نواحی آن شده‌اید. درد در ناحیه پا می‌تواند باعث شود از فعالیت روزمره باز بمانید و یا نتوانید روی کار‌هایتان تمرکز کنید. برای اینکه در پای خود احساس ناراحتی نکنید، کفش‌هایی بپوشید که پای شما در آن راحت است و هنگام پیاده روی، دو و… کفش‌های مناسب به پا کنید. ضخامت کفی کفش، اندازه پاشنه، طراحی غیراستاندارد، تنگی و گشادی کفش از جمله فاکتور‌هایی است که هنگام خرید آن باید توجه کنید تا دچار درد در قسمت‌های مختلف پای خود نشوید. از طرفی لازم است در رابطه با تأثیر کفش نامناسب برای سلامتی بدن خود اطلاعات کافی داشته باشید.

میخچه

میخچه که در واقع مجموعه‌ای از سلول‌های مرده و سخت شده پوست است روی انگشتان یا برآمدگی‌های استخوانی پا ایجاد می‌شود. وقتی که ناحیه‌ای از پای شما متحمل فشار مداوم شود، آن ناحیه در معرض خطر میخچه قرار می‌گیرد. زمانی که کفش شما گشاد یا تنگ باشد زمینه ایجاد میخچه در پا فراهم می‌شود. پا درون کفش‌های گشاد می‌لغزد و به اطراف حرکت می‌کند در نتیجه نقطه خاصی از پا در معرض فشار مداوم قرار می‌گیرد. کفش‌هایی که طراحی آن‌ها غیر استاندارد بوده و احساس راحتی در آن نداشته باشید می‌تواند باعث ایجاد میخچه‌هایی روی پای شما شود که حتی دردناک هستند.

پای ورزشکار

یک تأثیر کفش نامناسب برای سلامتی بدن، پای ورزشکار است. جالب است بدانید پای ورزشکار اسم یک مشکل رایج ناشی از نوعی قارچ است که سطح پوست ما زندگی می‌کند. از شایع‌ترین دلایل ابتلا به این مشکل پوشیدن کفش‌هایی است که باعث فشرده شدن انگشتان پا می‌شوند. بسیاری از کفش‌های نامناسب، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که انگشتان پا در قسمت جلویی کفش در مجاورت هم قرار می‌گیرند. عوارض ناشی از پای ورزشکار التهاب، قرمزی، خارش شدید، پوسته پوسته شدن فاصله بین انگشتان است. برای پیشگیری از ابتلا به این نوع قارچ در هنگام خرید کفش دقت کنید تنگ نباشد و قسمت جلویی آن طراحی غیر استاندارد نداشته باشد.

خرید کتونی و انواع آن در سایت تیاریس

مشکلات ناخن

شاید بسیاری از شما تا به حال دچار مشکلات ناخن به خاطر پوشیدن کفش‌های تنگ و غیر استاندارد شده‌اید. این یک تجربه دردناک است که در اثر وارد شدن فشار به ناخن به وجود می‌آید. مشکلات ناخن شامل عفونت قارچی و فرو رفتن یک یا چندین ناخن پا در پوست است (معمولاً ناخن شصت پا بیشتر در معرض فشار قرار می‌گیرد). ابتلا به عفونت قارچی ناخن، باعث می‌شود که رنگ ناخن‌ها به طور غیر طبیعی تغییر کند و یا دچار شکستگی شوند.
اگر برایتان سؤال پیش آمده که پوشیدن پوشیدن کفش نامناسب چگونه می‌تواند باعث قارچ ناخن بشود و این تأثیر کفش نامناسب برای سلامتی بدن چگونه ایجاد می‌شود، در پاسخ به سؤال شما می‌گوییم که با پوشیدن مداوم این کفش‌ها، ممکن است فشار و ضربه‌هایی به صورت مکرر به ناخن‌ها وارد شده و ناخن‌ها را از سطح خود بلند کند. در این صورت قارچ‌های ریز سطح پوست به زیر ناخن راه پیدا کرده و رشد می‌کنند و عفونت قارچی زیر ناخن ایجاد می‌شود. هنگامی که قصد خرید کفش مناسب دارید لازم است به خوبی از تأثیر کفش نامناسب برای بدن آگاه باشید و کفشی را انتخاب کنید که باعث آسیب به ناخن نشوند.

کمر درد

از جمله عواقب استفاده طولانی مدت از کفش نامناسب می‌تواند کمر درد و تغییر وضعیت راستای بدن باشد. این کار باعث می‌شود فعالیت عضله‌های ستون فقرات مربوط به کمر تشدید پیدا کند و حالت بدن دچار تغییر و خشکی بشود. از طرفی افزایش فشار دیسک‌های بین مهره‌های ستون فقرات، منجر به کمردرد خواهد شد. برای جلوگیری از این تأثیر کفش نامناسب برای سلامتی بدن، توصیه می‌کنیم بلافاصله پس از اینکه احساس کردید کفش‌های شما مناسب نیست و می‌تواند حالت ستون فقرات را تغییر بدهد، از پوشیدن آن‌ها در دراز مدت خودداری کنید.

صاف شدن قوس کف پا

پوشیدن کفش‌های نامناسب می‌تواند باعث صافی قوس کف پا شود. وقتی کفش‌هایی می‌پوشید که به اندازه کافی پا را حمایت نمی‌کند، عضلات پشتی پا و زردپی آشیل موقع راه رفتن سفت می‌شوند. این اتفاق با گذشت زمان می‌تواند منجر به کشیده شدن رباط‌ها، پلانتر فاسیا و تاندون‌هایی که قوس کف پا را حمایت می‌کنند می‌شود. بنابراین به مرور این کشیدگی می‌تواند باعث صاف شدن قوس کف پا و درد در این ناحیه و پاشنه شود.

کفش‌های نامناسب کدامند؟

در این بخش می‌خواهیم تعدادی از کفش‌های نامناسب از نقطه نظر ویژگی‌هایی که دارند بررسی کنیم.

کفش‌هایی که پاشنه صاف دارند

طراحی کفش باید به گونه‌ای باشد که از قوس کف پا حمایت کند. کفش‌هایی مانند صندل‌های بدون پاشنه و صاف، کفش اسکیت برد و باله، به اندازه کافی قوس پا را حمایت نمی‌کنند. بنابراین پوشیدن طولانی مدت این کفش‌ها باعث ایجاد عوارض جدی و درد پا، کمر و زانو خواهد شد و تأثیر کفش نامناسب برای سلامتی بدن را چندین برابر بدتر می‌کند. این نوع کفش‌ها قادر به پخش فشار در همه نقاط کف پا نیستند. بنابراین مفاصل، تاندون‌ها و عضلات می‌بایست عدم توزیع مناسب فشار بر قوس کف پا را جبران کنند. همین باعث درد پا از مچ تا حتی کشاله ران می‌شود.

خرید کفش های راحت و مناسب از تیاریس

کفش‌هایی که سایز مناسب ندارند

سایز پا‌های هر شخصی از لحاظ طول، عرض و ارتفاع تفاوت دارد. بنابراین نمی‌توان تنها به سایز طولی کفش اکتفا کرد. برای مثال ممکن است سایز پای دو فرد با شماره ۳۸، از لحاظ پهنا متفاوت باشند. کفش باید کاملاً اندازه شما باشند و نه آن‌قدر تنگ باشد که باعث فشردگی انگشتان و یا فشار مداوم به نقاط مختلف پا شود و نه گشاد باشد. به طوری که نباید اجازه دهد پا در کفش دچار لغزش و حرکت شود و عوارض ایجاد کند.
کفش‌های ورزشی که مناسب نیستند
تأثیر کفش نامناسب برای سلامتی بدن برای کفش‌های ورزشی هم صدق می‌کند. توجه کنید که برای ورزش کردن به کفش‌هایی احتیاج دارید که کاملاً برای این کار طراحی شده باشند. چرا که پوشیدن کفش نا مناسب ورزشی مشکلات و عوارض جدی برای پا، زانو و کمر شما ایجاد می‌کند. در هنگام ورزش کردن، پا‌ها بیش از هر زمان دیگری مجبور به تحمل وزن و فشار هستند. برای همین ضروری است که در انتخاب کفش ورزشی مناسب دقت کنید و بدانید که برای هر فعالیتی چه نوع کفشی لازم است. مثلاً کفش‌هایی که مناسب دویدن هستند با کفش‌هایی که مناسب راه رفتن هستند فرق می‌کند و هر کدام طراحی متفاوتی دارد. به طوری که کفش‌های مخصوص دویدن و فعالیت‌های پرشی در قسمت پاشنه کفی ضخیم‌تری دارند. این کار باعث می‌شود کفی کفش مورد نظر ضربات حاصل از پریدن و دویدن را جذب کند و از آسیب به پا جلوگیری شود.

کفش‌های که پاشنه خیلی بلند دارند

پوشیدن کفش پاشنه بلند به خصوص در طولانی مدت می‌تواند عوارض جدی ایجاد کند. کفش‌هایی که پاشنه‌هایی بیش از ۴ سانتی‌متر دارند باعث می‌شوند تاندون آشیل کشیده شود و مشکلاتی برای کف پا، عضلات پا و زانو ایجاد شود. با پوشیدن کفش‌هایی که پاشنه مناسب و استانداردی ندارند، فشار به طور یکسان در کف پا پخش نمی‌شود و مشکلاتی ایجاد می‌کند و باعث ایجاد درد و ناراحتی در پا می‌شوند.

در آخر

در مطالب فوق در رابطه با تأثیر کفش نامناسب برای سلامتی بدن بحث کردیم و متوجه شدیم که استفاده از کفش‌هایی که طراحی استانداردی ندارند و یا متناسب با اندازه پا نیستند می‌توانند چه عوارضی داشته باشند. کاشانه مد به شما پیشنهاد می‌کند کفش‌هایی را انتخاب و خریداری کنید که از سطح استاندارد مطلوبی برخوردار بوده و بتوانند کف پای شما را به خوبی حمایت و فشار را به طور یکسانی در آن پخش کنند.

مقالات مرتبط