متن پیام

لطفا منتظر بمانید ...

بررسی کفش های مدل پلتفرم

معرفی کفش‌های پلتفرم

هر کفشی با توجه به مدلی که دارد برای موقعیت خاصی مناسب است. در این میان کفش‌های پلتفرم که با اسامی مختلف گوه‌ای و لژدار نیز شناخته می‌شوند، نوع خاصی از این پاپوش‌ها هستند که برای خانم‌ها بسیاری کاربردی است. پلتفرم یک سبک از کفش‌های استاندارد است که با پاشنه‌های بلندش شناخته می‌شود. راحتی در این مدل‌ها معمولا حرف اول را زده و البته برای هر فصل و هر موقعیتی نیز مناسب است.

کفش‌های پلتفرم بسیار شیک هستند و به دلیل تنوع مدل و رنگ‌بندی‌هایی که دارند، دست شما را برای انتخاب باز گذشته‌اند. در این مطلب می‌خواهیم به معرفی این مدل کفش بپردازیم.

تاریخچه پلتفرم و ورود آن به صنعت مد و پوشاک

ورود کفش پلتفرم به صنعت مد

اولین بار، در سال ۱۹۳۶ بود که کفشی وارد بازار شد و  با دیگر انواع کفش متفاوت بود. ایده اصلی این مدل‌ از فردی ایتالیایی به نام سالواتوره فرگامو بود که البته با استقبال بی‌نظیری نیز رو به رو شد. اگرچه فرگامو بیشتر با طرح‌های کلاسیک خود شناخته می‌شد، اما ایده جدیدی که وارد بازار کرده بود، باعث شده تا به سرعت بر سر زبان‌ها بیفتد.

پس از مدتی، آنچه که فراگامو طراحی کرده بود در پای بسیاری از ستارگان محبوب هالیوود دیده شد، اما به آن میزان که باید راحت نبود. بر همین اساس او تصمیم گرفت تا همین ایده را با دانش و تجربه بیشتر خود، به گونه‌ای راحت و متفاوت نسبت به طرح‌های قدیمی ایجاد کند. این ویژگی در نهایت پلتفرم‌هایی راحت و مناسب با سلیقه همگان را ایجاد و وارد بازار کرد.

آنچه که فراگامو برای تولید کفش‌های خود استفاده کرد، ترکیبی از حصیر، نمد و چوب بود و در نهایت، با استفاده از آنها کفش‌هایی با مدل پلتفرم را با چوب پنبه ایجاد کرد که در عین سبک بودن، از دوام بالایی نیز برخوردار بود. به علاوه رخ مثلثی ایجاد شده در زیر کفش، علاوه بر راحتی تعادل را نیز برای فرد به همراه داشت و کمترین تفاوت ارتفاعی را بین پاشنه و دیگر قسمت‌هایش کفش ایجاد کرده بود. نسخه‌ای ابتدایی از آن چیزی که ما امروز به عنوان کفش‌های لژدار در بازار می‌بینیم و با پاشنه‌های ۳ تا ۱۰ سانتی‌متری به فروش می‌رسند.

خرید اینترنتی انواع کیف و کفش از تیاریس

چرا بهتر است از کفش‌های پلتفرم استفاده کنیم؟

کفش پلتفرم در تاریخ مد و فشن

مدل‌های مختلف پلتفرم از قرون ۲۰ بود که در میان خانم‌ها بسیار رواج پیدا کرد و اغلب افراد با فرهنگ و سلایق مختلف آن را می‌پوشیدند. اما زمانی که فراگامو طراح خلاقانه خود را با نام کفش گوه‌ای وارد دنیای مد کرد، نظرها به سمت او جلب شد. این کفش‌های لژدار در نهایت به مدل‌های محبوبی تبدیل شد که همه افراد، در تمام موقعیت‌ها مناسب بود و در اصل نوع خاصی از کفش‌های همه کاره به حساب می‌آمد.

گوه، نوعی از پتلفرم بود که با تمام استایل‌های اسپرت، کلاسیک، رسمی و غیررسمی و … به خوبی هماهنگ می‌شد و این ویژگی عجیبی بود که تا آن زمان در هیچ مدلی پیدا نمی‌شد. این مدل از کفش‌های پلتفرم، برای خانم‌ها در هر سنی مناسب بود و حتی برخی از مدل‌های آن برای قدم زدن در کنار ساحل طراحی شده بود.

پلتفرم در دهه‌های مختلف

پلتفرم از زمان طراحی اولیه تا به امروز دستخوش تغییرات زیادی شده که در جدول زیر این تغییرات را با هم خواهیم دید:

 

 

 

 

دهه ۱۹۳۰ تا ۱۹۵۰

در این دوران بازیگران یونانی از پلتفرم روی صحنه استفاده می‌کردند.
اوایل دهه ۱۹۳۰ بود که فردی به نام موریس کیمل، اولین مدل از پلتفرم مدرن را طراحی کرد.
در ۱۹۳۸، پلتفرم صندل با زیره چوب پنبه توسط سالواتوره فراگامو طراحی شد.
در ۱۹۴۰، لژ کفش با قوس بلند طراحی شد که پاشنه تنها کمی بالاتر از انگشتان بود.
در ۱۹۵۰، پلتفرم از صنعت مد خارج شد.
 

 

پلتفرم در ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰

 

در اوایل ۱۹۶۷، پلتفرم دوباره ترند شد.
در ۱۹۸۰، پلتفرم توسط زنان جوان، نوجوانان و زنان مسن استفاده شد.
مهمترین کاربرد در این سال‌ها در مهمانی و مجالس بود.
از کفش‌های پلتفرم با نور نمایشی در پیست رقص دیسکو استفاده شد.
در ۱۹۷۲، قالب ویژه برای ساخت کفش‌های سکویی ایجاد شد.
پلتفرم در دهه ۱۹۸۰ پلتفرم‌های سکویی راحت توسط Famolare و Cherokee وارد صنعت مد شد.
پلتفرم در دهه ۱۹۹۰ در اواخر ۱۹۹۰، گروه اسپیس گرل با کتانی و چکمه بلند لژدار، آنها را به عنوان ترند سال معرفی کردند.
در این دهه برند بوفالو، کتانی سکویی اسپیس گرل را تولید کرد.
 

 

پلتفرم در دهه ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰

در اوایل ۲۰۰۰، پلتفرم دوباره محبوب شد.
کفش پلتفرم در این دهه به عنوان کفشی با جذابیت جنسی بالا و راحت در بازار معرفی شد.
خوانندگان و هنرپیشگان از پلتفرم‌ها در لباس‌هایشان استفاده کردند.
در اواخر دهه ۲۰۱۰، پلتفرم دوباره به دنیای مد وارد و به عنوان ترند سال معرفی شد.

 

پیشنهاد تیاریس برای ساخت استایل با استفاده از کفش‌های پتلفرم

ساخت استایل با کفش پلتفرم

اگر شما هم یکی از مدل‌های پلتفرم را در جاکفشی خود دارید، بهتر است از آن برای برجسته‌تر کردن لباس‌هایتان استفاده کنید. انتخاب نادرست یک کفش پلتفرم در کنار استایلی نامناسب شما ممکن است باعث ایجاد ظاهری شلخته خواهد شد. ما چند پیشنهاد متفاوت را برای استفاده از این مدل کفش به شما معرفی کرده‌ایم:

  • از پلتفرم‌ها در کنار شلوارهای جین گشاد استفاده کنید. به خصوص برای افرادی که قد کوتاهی دارند و می‌خواهند به طور نامحسوس آن را افزایش دهند.
  • استفاده از کفش‌های پلتفرم در کنار کت و شلوار نیز جذاب است. یک شلوار بلند سفید، کت مردانه و کفشی که از نوع پلتفرم است، به نظر ترکیب جالبی خواهد بود.
  • کفش‌های پلتفرم آکسفورد نیز انتخاب جذابی برای استایل‌های اسپرت است. می‌توانید این کفش‌ها را با شلوار بلند یا دامن کوتاه به همراه تی‌شرت یا تاپ بپوشید.
  • پلتفرم صندل مدلی است که عموما برای مناطق گرم و خشک انتخاب بهتری است. صندل پاشنه بلند استایل شما را بسیار جذاب‌ خواهد کرد. می‌توانید آن را با شلوار جین کوتاه، بلند یا شلوارهای رنگی بپوشید و در فصل بهار و تابستان استایل‌های جذابی را برای خود بسازید.

سخن پایانی

در پایان این مطلب باید این نکته را نیز عنوان کنیم که استفاده از کفش‌های ترند سال همیشه، نمی‌تواند انتخاب مناسبی برای همه افراد باشد. پا عضوی حساس در بدن است که باید در هنگام راه رفتن، کاملا راحت باشد. بنابراین برای استفاده‌های روزمره بهتر است به دنبال کفش‌هایی باشید که این حس راحتی را در پاهای شما تقویت کند. بهتر است برای انتخاب یک کفش مناسب سری به دسته‌ بندی کفش‌های زنانه تیاریس بزنید و مدل‌های مختلف آن را ببینید.

مقالات مرتبط