متن پیام

لطفا منتظر بمانید ...

کفش‌ها انواع متفاوتی دارند که یکی از انواع آن‌ها کفش پیاده‌روی زنانه است. در هنگام خرید این کفش‌ها باید به چند نکته توجه کنید تا تجربه پیاده‌روی بسیار مفیدی داشته باشید. سایز، وزن، انعطاف‌پذیری، عاج‌دار بودن کفی، آزاد بودن پنجه پا و… از جمله نکاتی هستند که هنگام خرید کفش پیاده‌روی باید به آن توجه کنید.

حتماً شما نیز جمله «پا قلب دوم انسان است» را بارها شنیده‌اید. برای محافظت از قلب دوم خود همواره باید کفش مناسب تهیه کنید. کفش‌ها انواع متفاوتی دارند و از هرکدام از آن‌ها می‌توان در اماکن متفاوت استفاده کرد. کفش‌های پیاده‌روی یکی از انواع کفش‌ها هستند که موردتوجه بسیاری از افراد قرار گرفته‌اند. این کفش‌ها دارای ویژگی‌های خاصی هستند که آن‌ها را از سایر کفش‌ها متمایز می‌کند. در این مقاله قصد داریم تا هفت ویژگی کفش پیاده‌روی زنانه مناسب را برای شما عنوان کنیم. پس برای آگاهی از این ویژگی‌ها و انتخاب کفش مناسب تا انتهای مطلب با ما بمانید.

۱.  کفش پیاده‌روی زنانه تنگ یا گشاد نخرید

بسیاری از ما به هنگام امتحان کفش دقت زیادی به خرج نمی‌دهیم. برای مثال کفش مدنظر خود را در کفش‌فروشی به پا کرده و فقط تنگ و یا گشاد بودن آن را ملاک خرید قرار می‌دهیم؛ حتی ممکن است با آن‌ها چند قدمی نیز راه نرویم. این مورد کاملاً اشتباه است و باید دقت بیشتری را برای خرید کفش موردنظر به خرج داد. برای خرید کفش پیاده‌روی زنانه به نکات زیر توجه کنید و سعی کنید که آن‌ها را تا حد ممکن به کار ببرید:

دقت داشته باشید که پای انسان در هنگام پیاده‌روی ورم‌کرده و افزایش حجم دارد؛ بنابراین بهترین زمان برای خرید کفش پیاده‌روی زنانه زمانی است که شما برای چند روز پیاده‌روی کرده باشید و پای شما در بزرگ‌ترین سایز ممکن قرار داشته باشد.

به‌طورکلی بهتر است شب‌ها به خرید کفش بروید؛ زیرا پای انسان در هنگام شب بیشترین حجم خود را داراست.

همواره به‌خاطر داشته باشید که برای خرید کفش پیاده‌روی زنانه به سایز پای خود توجه کنید. برای مثال ممکن است سایز پای شما در قالب‌های کفش یک برند ۳۸ و در قالب برند دیگری از کفش‌های پیاده‌روی ۳۹ باشد؛ بنابراین برای انتخاب سایز حتماً کفش را امتحان کنید و به سایزهای از پیش تعیین شده اکتفا نکنید.

۲.  کفش پیاده‌روی زنانه مناسب باید پای شما را خنک نگه دارد

در هنگام پیاده‌روی سوخت‌وساز بدن بالا می‌رود و این بالارفتن سوخت‌وساز موجب افزایش دما در قسمت پاها می‌شود. افزایش دما و عرق کردن پاها می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد بیماری‌های پوستی مانند قارچ‌های پوستی شود؛ بنابراین رویه کفش موردنظر باید بتواند تهویه مناسب را به هنگام پیاده‌روی برای پای شما فراهم کند. رویه‌هایی از جنس کتان بهترین نوع رویه کفش هستند. به‌طورکلی کفش‌هایی که دارای رویه مشبک هستند، تهویه مناسب را برای پای شما در هنگام پیاده‌روی محیا می‌کنند.

۵ نکته قبل از خرید کتونی که باید بدانید

۳.   کفش‌های سنگین‌وزن را انتخاب نکنید

بدون شک یکی از مهم‌ترین عوامل دخیل در خرید کفش‌های پیاده‌روی زنانه، سبک‌وزن بودن آن‌ها است. اگر کفش وزن زیادی داشته باشد، انرژی زیادی را از شما به هنگام پیاده‌روی کردن می‌گیرد و شما را خسته می‌کند؛ بنابراین استفاده از کفش‌هایی که وزن کمی دارند و سبک هستند، بهترین گزینه برای خرید به‌منظور پیاده‌روی به شمار می‌آیند. به‌طورکلی استفاده از کفش‌هایی که بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم وزن دارند برای پیاده‌روی مناسب است؛ بنابراین در هنگام خرید کفش پیاده‌روی هرگز گول ظاهر کفش‌های بزرگ و سنگین‌وزن را نخورید.

۴.   پنجه پای شما باید آزاد باشد

پنجه یکی از قسمت‌های پا است که در هنگام پیاده‌روی باید فشار زیادی را تحمل کند؛ بنابراین کفش‌های پیاده‌روی باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که کمترین آسیب و فشار به این قسمت از پا وارد شود. کفش پیاده‌روی مناسب باید به‌گونه‌ای طراحی شود که در قسمت پنجه پا دارای عرض و پهنای بیشتری نسبت به سایر کفش‌ها باشد. در هنگام پیاده‌روی پای شما حدوداً یک سانتی‌متر افزایش حجم دارد؛ بنابراین قسمت جلوی کفش باید حداقل دارای یک سانتی‌متر فضای خالی باشد تا در هنگام پیاده‌روی به‌پای شما فشار وارد نشود.

در هنگام خرید کفش‌ها دقت کنید که پنجه پای شما فضای کافی برای حرکت داشته باشد. شما باید بتوانید پنجه پای خود را در کفش تکان دهید و انگشت شست شما نیز آزاد باشد. آزاد نبودن پنجه پا در کفش پیاده‌روی زنانه موجب تغییر فرم و شکل پای شما می‌شود. همچنین قسمت جلوی کفش باید منعطف باشد تا بتواند فشار را از پاشنه به پنجه پا انتقال دهد.

۵.   انعطاف‌پذیری مناسب کفش پیاده‌روی

انعطاف‌پذیری یکی دیگر از عوامل مهم و دخیل در خرید کفش‌های پیاده‌روی است. در پاراگراف قبلی نیز اشاره کردیم که کفش پیاده‌روی مناسب باید انعطاف‌پذیر باشد تا بتواند فشار را از پاشنه به پنجه پا منتقل کند. در هنگام خرید کفش پیاده‌روی انعطاف‌پذیری آن را چک کنید. شما برای انجام این کار می‌توانید قسمت پاشنه کفش را در دست خود بگیرید و قسمت پنجه کفش را روی زمین بگذارید؛ بعد از انجام این کار باید از قسمت پاشنه به پنجه کفش (مانند حالت راه‌رفتن) فشار وارد کنید. اگر کفش از خود انعطاف‌پذیری نشان نداد، انعطاف‌پذیری خیلی‌خیلی کمی نشان داد یا کفی کفش ترک برداشت، از خریدن آن صرف‌نظر کنید. همواره به‌خاطر داشته باشید که انعطاف‌پذیری کفش‌های مناسب رانینگ (دویدن) با پیاده‌روی متفاوت است. کفش‌های رانینگ دارای انعطاف‌پذیری بیشتری هستند؛ زیرا باید فشار بیشتری را نیز تحمل کنند. همچنین توجه کنید که انعطاف‌پذیری زیاد نیز برای کفش‌های پیاده‌روی مناسب نیست.

 

 

 

۶.   انعطاف و عاج‌دار بودن زیره کفش را چک کنید

زیره کفش در پایین‌ترین قسمت کفش قرار دارد و وظیفه محافظت، جذب و کاهش تنش‌های محیطی را دارد. همچنین این قسمت بخش بزرگی از ظاهر کفش را نیز تشکیل می‌دهد؛ بنابراین از جوانب مختلف نقش مهمی را در کفش‌های پیاده‌روی ایفا می‌کند. زیره کفش‌های استاندارد پیاده‌روی از جنس رابر است. رابر در برابر ضربه مقاوم است و انعطاف‌پذیری خوبی از خود نشان می‌دهد. در هنگام خرید کفش پیاده‌روی به عاج‌دار بودن زیره کفش دقت کنید. عاج‌دار بودن زیره کفش موجب اصطکاک بیشتر کفش با زمین می‌شود و از زمین‌خوردن شما جلوگیری می‌کند؛ همچنین موجب حفظ تعادل بهتر در افراد می‌شود.

۷.   کفش را متناسب با فرم پای خود بخرید

هنگام خرید کفش پیاده‌روی به فرم و ناهنجاری‌های پای خود دقت کنید. دو عارضه صافی و گودی کف پا از شایع‌‌ترین ناهنجاری‌های پا هستند. اگر دچار عارضه صافی کف پا هستید به نکات زیر توجه کنید:

  • کف کفش شما باید محکم و سفت باشد. بهتر است با نظر و مشورت پزشک از کفی طبی استفاده کنید.
  • کفش در قسمت ساق پا باید محکم باشد و به‌گونه‌ای طراحی شده باشد که از مچ و قوزک پا محافظت کند.
  • قسمت پنجه کفش باید دارای انعطاف‌پذیری مناسب باشد.

اگر دچار عارضه گودی کف پا هستید به نکات زیر توجه کنید:

  • بهتر است از کفی طبی استفاده کنید. برای انجام این کار با پزشک خود مشورت کنید.
  • قسمت داخلی کفش باید فضای بیشتری نسبت به سایر کفش‌های پیاده‌روی داشته باشد.
  • پنجه کفش پیاده‌روی شما باید نرم و قابل انعطاف باشد.
  • روی کفش پیاده‌روی شما نیز باید نرم و بلند باشد.

خرید اینترنتی کتانی لکسی از تیاریس

حرف آخر

محافظت از پا یکی از مهم‌ترین امور زندگی همه انسان‌هاست که همواره باید به آن توجه کرد. کفش‌ها از مهم‌ترین ارکان محافظت از پا هستند و باید کفش‌هایی متناسب با مکان و فعالیت خود تهیه کنیم. کفش‌ها انواع متفاوتی دارند و از هرکدام از آن‌ها می‌توان در اماکن متفاوت استفاده کرد. کفش‌های پیاده‌روی یکی از انواع کفش‌ها هستند که موردتوجه بسیاری از افراد قرار گرفته‌اند. این کفش‌ها دارای ویژگی‌های خاصی هستند که آن‌ها را از سایر کفش‌ها متمایز می‌کند. ما در مقاله بالا به شرح هفت ویژگی کفش‌های پیاده‌روی زنانه مناسب پرداختیم. امیدواریم که شما نیز با مطالعه این مطلب بتوانید کفش پیاده‌روی مناسب خود را تهیه کنید.

مقالات مرتبط